Nie od dziś panuje przekonanie, że aby jak najlepiej ukształtować młodego człowieka zaleca się czytanie dziecku już od momentu narodzin. Wielu rodziców ma wątpliwości czy tak mały człowiek w ogóle coś rozumie. A przecież istnieją medyczne dowody na to, że zmysł słuchu rozwija się już w życiu prenatalnym. Dokładniej w okresie trzeciego trymestru ciąży dziecko zaczyna reagować na sygnały dźwiękowe.

Im wcześniej, tym lepiej

Zdaniem specjalistów takie małe dziecko już po przyjściu na świat jest przygotowane do tego, aby słuchać i tym bardziej rozumieć. W pierwszych miesiącach życia mózg niemowlaka rozwija się bardzo prężnie, dlatego warto go odpowiednio stymulować. Być może dzięki regularnemu głośnemu czytaniu nasz maluch będzie posiadał większy zasób słownictwa i wymowa słów przyjdzie mu o wiele prościej.

Korzystaj z różnych zmysłów

W przypadku małego dziecka proces czytania powinien dodatkowo być wzbogacony o angażowanie innych zmysłów. Rodzicem zatem powinni takiemu niemowlakowi pokazywać różne kolorowe ilustracje czy wydawać specjalne odgłosy, by proces czytania był jeszcze bardziej efektywny. Głośne czytanie dzieciom to nie tylko troska o ich rozwój, ale także okazja do budowania wzajemnych relacji.

Similar Posts