Gdy zaczęły pojawia się pierwsze e-booki i elektroniczne czytniki książek niektórzy pesymiści głosili koniec książki papierowej, jak jednak pokazała rzeczywistość książki nie odchodzą do lamusa, bowiem nadal znajduje się rzesza czytelników, którzy mając do wyboru drukowany egzemplarz, a elektroniczną wersję – wybiorą tradycyjną książkę. Jednak zdarzają się książki, które bardzo trudno jest kupić, przede wszystkim dla tego, że od dawna nie miały one wznowienia, w takim przypadku czytelnik ma dwa wyjścia: może sięgnąć po e-booka (o ile taki istnieje) lub odwiedzić antykwariat.

Pierwsze skojarzenie z antykwariatem to pomieszczenie wypełnione książkami, gdzie unosi się specyficzny zapach używanych książek. Najczęściej półki takiego antykwariatu wypełnione były po brzegi a ponieważ w wielu przypadkach księgarnie książek używanych dysponują tylko jednym egzemplarzem danego dzieła, bywało że odnalezienie go mogło pochłaniać długie godziny, zwłaszcza jeśli antykwariusz pamiętał, że je ma, ale nie pamiętał gdzie. Tego typu problemy są już przeszłością, bowiem współczesne antykwariaty wyglądają zupełnie inaczej. Choć wydawać by się mogło, że antykwariatów jest coraz mniej, okazuje się, że istnieją one tylko w zmienionej formie, szerzej na ten temat pisano na stronie www.e-ksiazka24.pl/antykwariat.

Jak wygląda nowoczesny antykwariat?

To miejsce, nie tyle fizyczne co wirtualne. Dziś antykwariat może, ale nie musi mieć swojego stacjonarnego oddziału. Wystarczy posiadanie sklepu internetowego, który od księgarni online różni się wyłącznie tym, że można tam znaleźć używane książki i podręczniki. Choć warto w tym miejscu zauważyć, że część antykwariatów prowadzi też sprzedaż nowych, nieużywanych książek – obok tych pochodzących z drugiej ręki.

Współczesny antykwariat jest zatem bardzo wygodny, zwłaszcza dla osób, które poszukują konkretnych tytułów, wchodząc na stronę internetową wystarczy wpisać autora lub tytuł w pole wyszukiwania i wciągu kilku sekund odnajdziemy wolumin, którego w tradycyjnym antykwariacie szukalibyśmy godzinami. Jest to również o tyle wygodne, że nie musimy fatygować się osobiście, bowiem interesująca nas książka zostanie do nas wysłana pocztą lub kurierem. Osoby, które nie wiedzą jaką książkę chciałby nabyć, mogą przeglądać pozycje uszeregowane tematycznie, co pozwoli wybrać książkę z obszaru, który najbardziej interesuje czytelnika. Wirtualne antykwariaty to jeszcze jeden dowód na to, że technologia nie zabija czytelnictwa, a przeciwnie wzmaga jej, dzięki licznym ułatwieniom w dostępie do książek.